Az utóbbi években a téli hónapokban igen kegyes volt hozzánk az időjárás. Végighorgásztuk ezt az időszakot, de most ez változott idén és mindenki döntse el magában, hogy sajnos, vagy nem sajnos, talán kell egy kis pihenő a természetnek is. Vastag jég takarja vizeinket és előtérbe kerül a szezonra való felkészülés. A gondolataim persze nekem is a peca körül forognak, ezért kötözgettem pár létrára való úszós „szerkót”.
Az úszót mindig az adott halfajok horgászatához és a víz típusokhoz választom ki. Igyekszem mindig a lehető legjobban lefinomítani a szereléket egy rakósbotos pontyozás során, ha a víz minimálisan áramlik és nem túl mély sokszor nem is kell elmenni egy grammig sem az úszó kiválasztása során. Persze sok körülmény van, amit számításba kell venni, a szél erőssége a halak kapókedve és persze a csalit mennyire rakjuk le fenékre, érintőn horgászunk vagy pedig vízközt. Az EnergoTeam úszó kínálata elég széles és mindenki megtalálja szerintem a számára megfelelőt, akár egy kellemes spiccbotos horgászathoz vagy bolognai botos horgászathoz és rakózáshoz.
Kötésre várva.
Én általában az úszó szárát három ponton szoktam rögzíteni szilikon csővel, igazából kinek hogy tetszik, ismerek olyat, aki két ponton, de hosszabbra hagyva a csövet, rögzíti az úszót. A megfelelő zsinór kiválasztása kulcsfontosságú én nagyon szeretem a Benzár zsinórokat, a vastagságát szintén ahhoz választom, hogy milyen halfajra lehet számítani és mennyi a nehezítő körülmény, akadók és növényzet, ehhez mérten „keményítünk”.
Három ponton rögzítve.
Az ólmozást mindig az úszó felől a legnagyobb súllyal kezdjük meg és úgy haladunk a horog fele, egyre kisebb súlyokkal. A sörétek között ne legyen nagy különbség, ugyanis a szerelék elveszti az összhangot, gubancolódni fog és a behelyezése közben egyenetlenül fog vízfelszint érni. Példának hozom fel én, ha csak sörétekből ólmozok, 5-7 db-ból csinálom meg a fő ólmozást és egy jelzőt rakok fel. A jelzőólom a legkisebb és a horoghoz legközelebbi súly, fontos szerepe van ugyanis, ha a hal megemeli már az úszó jelez nekünk és nem kell az egész füzért megemelnie hozzá, amit megérezhet és otthagyja a csalit.
Az EnergoTeam Competition ólomszett kiváló választás.
Azonosnak tűnő sörétólmok, mégis van különbség.
A fő ólmozást antennatőig szoktam mérni és utána jön a kicsike jelző, amivel már csak korrigálok.
Jelző előtt.
Jelző után.
Nyilván itt is előjönnek a horgászok közötti különbségek ki hogyan szereti, de az vitathatatlan, hogy annál érzékenyebb az úszó, minél kevesebb van kint az antennából. Régen emlékszem a nagy úszóknak a fele kint a vízből, mint egy jelzőbolya a hal izomlázat kapott mire elvitte. Itt is látszódik mennyit fejlődött a horgászat. Harmincas, negyvenes zsinórokkal ment az úszózás. Jelző ólom persze… a legkisebb ólom volt egy grammos.
Kész ólmozás.
Nagyon szeretek bolognai bottal úsztatni folyó vízen. Az ólmozás terén az alapelv nem változik, de a nagyobb úszó nagyobb súlyt kíván. Itt egy cseppólommal oldom meg a fő ólmozás első lépését, amit a sörétekkel ütköztetek meg, és összébb húzom, mert a víz folyik és gyorsabban kell sűlyedjen.
Bolognai botos végszerelék.
Minőségi alapanyagok az úszós horgászathoz.
Fontos hogyha kész vagyunk a szerelékekkel ne hagyjuk otthon a súlyozáshoz szükséges dolgokat a parton lehet alakítanunk kell rajta, mert a vezetékes víz sűrűsége nem egyezik meg a természetes vizek sűrűségével. Legyen ott, az a biztos.
A bolognai bot sem marad üresen én így szeretem a besúlyozott úszót.
Reméljük azért eljön a jó idő és hamarosan élesben is tesztelhetem ezeket a bevetésre készen álló végszerelékeket. Eredményes szezont kívánok mindenkinek!
Csala Viktor