A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk.
A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik után kezdtem el érdeklődni és kivétel nélkül ugyanazt tapasztaltam. Legtöbbjük gyári előkötött előke, és amelyik saját készítésűnek bizonyult, az is egy kaptafára készült „sablon” előke.
Ez alapjaiban meghatározza a horgászat kimenetelét, hiszen a standard előkék jellemzően 20 mm-es bojlikhoz vannak méretezve, amelyek az eredményesség jegyében olyan módon kerültek kialakításra, hogy azok horgászhely előtt található valamennyi hal megfogását célozzák. Ezek egyébként rendkívül hatékony előkék, de nem szolgálják a szelektív nagy ponty horgászatát. El kell mondjam, hogy a szelektív horgászat egy összetett, több komponensből álló folyamat és nincs hozzá egy csodaelőke, vagy csali, ami megold mindent!
Ne feledjük, hogy a horgászat mindenek előtt természet szépségéről szól
Talán az első és legkézenfekvőbb összetevője maga a csalink mérete. Érthető okok végett nagyon nem mindegy ugyanis, hogy 14, 20, 24, vagy akár 30 mm-es bojlit fűzünk a hajszálelőkénkre. Egy ilyen halban gazdag vízen, mint az RSD ennek komoly jelentősége lehet! Természetesen a bojli méretének növelésével ok-okozati összefüggésként módosítanunk kell az előkéinket, hiszen ha egy 20 mm-es bojlihoz készült előkére rátuszkolunk egy 30 mm-es bojlit, akkor az el is veszíti hatékonyságát. Ezzel vissza is tértem az előkék jelentőségéhez. Azt vallom, hogy előkét mindig felcsalizva (a hajszálelőkére a használni kívánt méretű bojlit felfűzve) kell megkötnünk, hiszen csak így tudjuk megfelelően pozicionálni horgunkat. Azonban a szelektív horgászathoz ez önmagában még kevés. Döntő jelentőséggel bír az alkalmazott hajszálelőke hossza is.
Döntő jelentőséggel bír a csali mérete és az alkalmazott hajszálelőke hossza is
Amikor úgy rögzítjük horgunkat a felfűzött bojlihoz képest, hogy a bojli éppen, hogy csak érinti a horog öblét, akkor ez a már említett módszer, amikor minden előttünk lévő halat szeretnénk lehetőség szerint megfogni. Azonban amikor célzottan a nagytestű pontyok megfogása a cél, akkor a bojlit el kell engedni a hajszálelőkén a horogtól 3-4 cm-re, vagy akár ennél nagyobb távolságra is a bojli méretétől függően. Ezzel azt érjük el, hogy ha egy kisebb ponty veszi fel csalinkat (fogtam már 35 mm-es bojlival 3 kg körüli pontyot), akkor bár a bojlit fel tudja szippantani, de a hajszálelőke hossza miatt a horog nem kerül a szájába, és miután megérzi az előke ellenállását, kifújja a csalit, ami így meg tudja várni az etetésre érkező nagytestű célhalainkat.
A szelektív pontyhorgászat másik alapköve az etetés. Szeretett folyómon az RSD-én sokan alkalmaznak magokból, jellemzően főtt, vagy erjesztett kukoricából álló, nagy mennyiségű szoktató etetést, ami önmagában nem zárja ki a nagy halak jelenlétét, azonban olyan nagy mennyiségben érkezik rá apróhal, hogy az ellehetetleníti a szelektív horgászatot. Ennek oka kettős: egyrészt a nagy, óvatos pontyok kerülik a kis halak generálta nyüzsgést, másrészt a nagy tömegben érkező apróhalak gyorsan feleszik a beszórt anyagot és így nem marad táplálék a távozásukat és így a nyugalom helyreálltát követően az etetésünkön. Különösen nagy jelentősége van a helyes etetési taktikának az RSD-re jellemző nyári kagylópusztulás idején, amikor az elpusztult kagylóknak hála szinte korlátlan mennyiségben áll rendelkezésére a víz valamennyi lakója számára a jó minőségű fehérje.
Különösen nagy jelentősége van a helyes etetési taktikának kagylópusztulás idején
Ezért amikor a célzottan nagy pontyra horgászunk, véleményem szerint ezen a vízen mellőzni, vagy minimalizálni kell az etetés során a magvak használatát és helyette kis mennyiségű, de nagy beltartalmi értékű bojlit alkalmazva kell kialakítani az etetést. Én ilyen esetben maximum 1 kg bojlit szórok be, melyeket a nagyobb csalogatóhatás miatt még a horgászatot megelőző napon egy jó minőségű aktivátorral dippelve készítek elő.
Az etetésre szánt bojlit jó minőségű aktivátorral dippelve készítem elő
Az így felépített taktika meghálálja a befektetett energiát és biztos vagyok abban, hogy nem marad el az eredmény! Azt is el kell mondjam, hogy ez a módszer egy kevésbé aktív horgászatot eredményez. Előfordul, hogy naponta csak 1-2 kapásnak örülhetünk, sőt az is, hogy mozdulatlanok maradnak kapásjelzőink, de egy kapitális ponty a kezünkben feledteti velünk az eredménytelen perceket!
Előfordul, hogy naponta csak 1-2 kapásnak örülhetünk
Csak az a kérdés, hogy mi a célunk. Mindenáron eljutni kapásig, vagy igazán nagy halakkal horogra csalni. A döntés a mi kezünkben van, ugyanis az RSD-én a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség munkájának hála nem az a kérdés, hogy fogunk-e halat, hanem az, hogy mekkorát.
Nem marad el az eredmény
Add meg nevedet, e-mail címedet és hírleveleinkben egyedi ajánlatokat küldünk ki neked boltunk kínálatából! Tuti termékek kedvező áron!
A PecaPláza horgászbolt és horgász webshop minden gyakori hazai horgászmódszerhez kínál horgászfelszerelést! Legyen az általános úszós, általános fenekezés, pergetés, feeder, match, mártogatás, legyezés, bojli, kuttyogatás, feeder picker, bolognai, spiccbotos.
Oldalmotor: CWB by Gloobus Software Developement | Technikai segítség | Webdizájn