A Duna bőséges halfaunája miatt a pergetőket is sokszor meg tudja lepni 1-1 beugró jobb hal, ami akár balinozás vagy simán jászos partdobálás közben vág rá a csalinkra. Egy ilyen halfaj a márna is, mely utóbbi időben többször is horogra akadt, a dunai szituációkban. Ezen rövid cikkben adok pár csali tippet, azon horgászoknak, akik hasonló márna fogásokat szeretnének magukénak tudni, pergetve.
A Duna szeszélyes vízállása idén kirívóan alacsony számokat is tartogatott a horgászok számára, így bár a csónakos közlekedés többszörös figyelmet kívánt meg a szintváltozások miatt, viszont a parti horgászoknak is megannyi lehetőséget adott. Igy rengeteg eddig megdobhatatlan szakasz vált most elérhetővé, ahol jó eséllyel többféle halfaj megfogható volt, akár ruganyok vagy sóderpadok mentén.
Utóbbi partmenti sávok és területek kedvelt tartózkodási helyei több halfajnak is, többek között a márnáknak, amibe sikerült párszor belebotlani az elmúlt időszakban.
A bot kérdése, mivel nem kifejezetten halspecifikus, mint a süllőnél, így egyéni preferencia, viszont egy kellően könnyű, és jó, pontos dobási kvalitásokkal rendelkező pálca megtudja szépíteni a horgásznapot, mint például a Penzill Ghost, ami az utóbbi időben nagy kedvencemmé vált. Már 10 kilós harcsát is sikerült horogvégre keríteni vele és maximálisan állta a megpróbáltatásokat.
Ezen a boton egy Wizard Edge orsót használok. A 2000-es méretével és 200 gramm körüli súlyával megfelelő kiegészítője a Light pergető botoknak. A fék nagyobb halaknál se hagyott cserben, plusz a futása a kezdeti használatok óta is kellemes, könnyed.
Viszont egy kulcsfontosságú tényező, a finomítás! 0,03 mm vagy maximum 0,04 mm-es vékony fonottat kell használni ezen pergetések során. A dobástávot is meg fogja növelni ez a fonott, a kis méretű, kisebb súlyú jigeknél is.
Egy apró, de fontos dolog még a vékony fonottakhoz, egy fél méteres 100% Fluorocarbon darab beiktatása. Ez a rendkívül vékony fonott érzékeny minden akadóra, kőre, egyéb tárgyra, így egy max 0,20 mm-es FC darab beiktatása kötelező, ha nem akarunk sok csalit feleslegesen beszakítani. Erre egy kiváló alternatíva a Penzill Smooth Fluorocarbonja.
A Dunán én mindig erősebb horgokat próbálok használni, mivel bármekkora bónuszhal beakadhat. Erre egy 100%-ig biztos megoldás a L&K Legend Jig széria, mely erősebb profilú japán acél horgokra lett építve.
De jöjjenek is a csalik!
Ezek a méteres-másfélméteres vízen tartózkodó halak általában a táplálék miatt keresgélnek a fenéken, melyen a legtöbbször kisebb rákok formájában jelennek meg, melyre utóbbi időben jelent meg 1-2 alternatívánk is, a Wizard szortimentben.
Az új csalik közül a Wizard Nymph jó választás lehet, mely egy részletgazdag kis kreatúra-rák utánzat, mellyel szinte az összes halfaj horogvégre csalható - melyek nimfákkal és apró rákokkal táplálkoznak.
A másik alternatíva a Wizard Larva, ami egy részletgazdag lárvaimitáció. A Dunán kívül kisebb folyókon, csatornákon ez a csali domolykóra is jó lehet.
De természetesen a jól bevált 1-es, maximum 2-es méretű Mann’s twisterekkel is érdemes próbálkozni, ezzel a csalival tényleg minden halfaj horogvégre akadt már.
Egy szebb, hosszúkás formájú dunai bajszos, ami a reggeli órákban kívánta meg az Ul boton felkínált csalit.
Forrás: Őze Dániel