Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás!
A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes időjárással és csökkenő légnyomással, ami sokszor jó szokott lenni ezen a vízen csukára!
Ha csuka a kiszemelt áldozat, akkor én merészebben nyúlok a feszesebb pálcáimhoz, amit az év többi napján kevésbé veszek előtérbe, mivel nálam azért az UL finom pálcák nagyobb teret kapnak az év többi részében!
A Wizard Edge 12-38 grammos változata tökéletes a Tisza tavi csukázáshoz. A blank extra-fast akciójú és kellően merev a nagyobb wobblerek és kanalak tökéletes vezetéséhez. Emellett köztudott, hogy a csuka rendkívül agresszív kapásokról is hírhedt, na ezzel a pálcával ezeket a brutál kapásokat szuperül le lehet reagálni.
A Wizard Edge család legrövidebb tagja 215cm hosszú.
Paraméterei alapján tökéletes csukás pálca!
Orsó nálam egy jól megszokott Ryobi, melynek a szortimentjéből egy újdonság kapott a boton helyt, mégpedig egy SMAP 4000 PRO SC modell, amely egy igazán strapabíró, nagyhalas orsó – igazán könnyed és kellemes futással -, főleg ebben a méretben. A karbonnal erősített fogantyú végén egy nagyon kényelmes EVA fogantyút kapott, ami nem elhanyagolható tényező a közelgő téli pergetések során sem! Az orsóm dobjára pedig 0,14 mm átmérőjű Ultima zsinór került, amivel teljesen meg voltam elégedve az egész nap során.
A mai napra választott orsóm: Ryobi Smap 4000 Pro SC
Ha csukázás, akkor támolygó! Ez a modell nálam a tavaszi – tilalom végi és őszi csukázások során, szinte mindig az elsőként kerül a kapocsba.
Klasszikus forma, a régi fogóssággal.
A Kamasaki PIKE típus sok színben elérhető, kinek-kinek mi a kedvence, meg tudja találni, de örök favorit nálam az ezüst szín! Talán a forma mellett, a kanál fogósságát a súlya is garantálja, mivel 20 grammos önsúlyról beszélünk esetében, amivel tökéletesen tudjuk elérni a lentebbi, mederközeli vízterületeket, ami itt a Tiszta tavon ilyenkor tartani szokta a csukákat.
A színválasztékban minden helyzetre találunk megfelelő opciót.
Bizony, ezt a kanalat is lehet tuningolni! Én nagyon hiszek a legyes és léggyel kombinált megoldásokban, ha csuka vagy balin horgászatról van szó. Régen én is nagyon sok hármashorogra kézzel kötöttem a legyet, de ma már szerencsére sokféle változatban is elérhetőek ezek a horgok, mint például a Mustad kínálatában is. Ezzel érdemes kísérletezni és cserélni a horgokat, mivel sokszor jobban kiváltódik a kapás, ha legyes horgokat rakunk a műcsalikra.
Érdemes az apróságokkal játszani, kísérletezni.
A legyes horog mellett, kulcsfontosságú tényező a használt előke is. A különböző fémekből előállított előkéktől én úgy vélem, jobb és láthatatlanabb megoldás a fluorocarbonok alkalmazása, amiből a SEAGUAR márka kínálja a legjobb minőséget. A Grandmax szériának az FX változatából a PE 8-as méretet használom csukás pergetések alkalmával és ezidáig 100%-os harapásállóságról tudok tanúskodni.
Csukázáshoz elengedhetetlen a vastag előke.
A Seaguar Grandmax tökéletes választásnak bizonyult.
Egy 80 cm feletti krokodil a Tisza-tóból. Bizony, a lehűlő vizek ilyen gyönyörű csukákat tartogatnak a tározó részen, így megéri a fagyokig ellátogatni Abádszalókra vagy egyéb csukás vízterületre!
Őze Dániel