A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó...
Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal kergettem a halakat a kis csatorna partján, majd amikor megvettem életem első, 3 méteres, "korszerű", kompozit spiccbotját. Azóta akkorát fejlődött a horgászipar, az alapanyagok és a gyártástechnológiák, hogy néhány év alatt ugyanekkora alapsúlyhoz már 4 méteres hossz tartozik... Ezeken mélázva érkeztem meg a kiszemelt horgászhelyre kezemben az új spiccbottal. Egy gyékényes mellett ütöttem tábort, hiszen tapasztalataim szerint itt gyorsabban melegszik a víz, hamarabb megindul az élet, így a halak is szívesen keresik fel ezeket kora tavasszal.
A gyékényes mellett kora tavasszal mindig van hal.
A ládát beállítottam, majd gyorsan nekiláttam az eteőanyag bekeveréséhez. Az egy zacskó kendermagos - mogyorós BENZAR TURBO BREAM kajához csak folyékony édesíőszert kevertem plusszban, mert a dévérek és a többi keszegféle ilyenkor szinte megőrül az édes ízért. Az élőanyag sem maradhat el ebben az időszakban: kevés csonti, pinki, báb illetve darabolt gilisztát tettem még hozzá. A halk és pontos etetés elengedhetetlen ilyen kis vízen, így a mélységmérést követően 4 db tojásnyi gombócot kupakoltam be a kiválasztott helyre.
A BENZAR TURBO BREAM etetőanyag már önmagában is igen tartalmas keverék.
A halk és pontos etetés volt a siker egyik kulcsa.
Ezután végre élesben is kipróbálhattam a SCOBAR spiccbotot, amelyet ugyanolyan jó volt kézbe venni, mint a kiállításon. Az első néhány ezüstkárász után ki is kellett használnom a botban rejlő rugalmasságot, ugyanis egy kisponty vette fel a két szem csontit. Az apró 18-as horog jól akadt neki és ezzel a vékony pálcával nagyon élvezetes volt a fárasztása.
Az első komolyabb hal egy kisponty volt.
Továbbiakban a keszegnépség kezdett el mutatkozni az etetésen, főként karikakeszegek, vörösszárnyúk, bodorkák és óriási küszök formájában. Az egyik alkalommal viszont bevágás után karikában maradt a bot. Azt gondoltam ismét egy ponty van a horgon, de a hirtelen kirohanásoka helyett lassan és komótosan kezdett felfelé úszni. Ekkor mutatkozott meg igazán, hogy ebben vékony botban van erő is, hiszen vissza tudtam fordítani az akadó előtt és a továbbiakban végig kontrolálni tudtam ellenfelemet. Szákoláskor esett le az állam, hogy mekkora dévérkeszeggel volt dolgom!
Karikakeszegek...
...vöröszárnyú keszegek...
...bodorkák...
... és óriási küszök színesítették a horgászatot.
Micsoda dévérkeszeg a csatornából!
A SCOBAR spiccbottal ez is lehetséges!
A mérleg másfél kilogrammnál állt meg, így új dévér rekordomat csodálhattam még egy kis ideig. A visszaengedés után azt gondoltam, hogy ez a hal el is hajtotta az összes többit, de a ráetetés után ismét elindult a móka, sorban jöttek a keszegek, kispontyok, illetve beesett még egy- két szebb dévér is.
Ezüstkárászból is sikerült nagyobbat fogni.
Újabb szép dévér a kézben.
Nagyszerűen és meglepetésekkel szépített első közös horgászatom volt a CARP EXPERT SCOBAR spiccbottal, amelynek rugalmassága és finomsága igazán szép csatornalakó halakhoz segített hozzá. Talán még lehetett volna fogni egy- két matuzsálemet, de azon ritka alkalmak egyike volt, amikor egy kis sült keszegnek valót is gyűjtöttem, így a terítékfotó után elégedetten indultam haza.
Kivételesen a konyhára is került a halból.
Köszönöm az élményeket SCOBAR!
Írta és fotózta: Ország Bálint 2024.03.24.