Az előző posztomban írtam, hogy a Concourse feeder botok megérnek egy külön írást is.
Talán bevezetés képpen érdemes megemlítenem, hogy elég régóta horgászom és mindig is nagyon kényes voltam a felszerelésemre – a barátaim szerint túlságosan is -. Különösen igaz ez a botokra és a hozzá passzoló orsókra. Hosszú évekbe telt mire összeraktam azt a felszerelést, amelyikkel bárhol, bármilyen körülmények között nyugodt szívvel le tudok ülni versenyezni.
Az idei évben ért az a megtiszteltetés, hogy horgászhatok Energós színekben. Kiss Peti csapattársam hasonlóan gondolkodik a botokról, orsókról mint én. (Ő (is) mindig a legjobbat keresi, tudomásom szerint volt olyan év, amikor a teljes botarzenálját lecserélte más gyártó botjaira). Remélem, nem haragszik meg, hogy ezt leírtam.
Már a csapatba kerülés előtt is beszéltem Petivel a Concourse feeder botokról. Igazából először csak annyit mondott, hogy érdemes lenne közelebbről szemügyre vennem őket. Mindig hozzátette, hogy higgyem el, ha megnézem és horgászok velük, le fogom cserélni a régi, féltve őrzött botjaimat. Szívesen hallgattam Petit, elvégre ő sokkal tapasztaltabb nálam, de azért kétkedve fogadtam ezeket a kijelentéseit.
Elmondta, hogy amióta ezeket a botokat használja, jelentősen csökkent a halvesztése, majd hozzátette, hogy ha másik gyártó ( amelyiknél a márkanevet is meg kell fizetni) neve lenne ráírva ezekre a botokra, akkor 80.000 forint körül lenne az áruk. „Hát, persze, gondoltam magamban!”.
Aztán elkezdtem horgászni ezekkel a botokkal, és azt kell mondjam, minden úgy igaz, ahogy Peti mondta.
Első alkalommal a Dunakeszi-kavicsbánya tavon horgásztam a 360-as méretű bottal. Egyébként ez a botcsalád 3 méretben készül 330, 360 és 390 hosszban. A dobósúlytartomány mind a három hossznál ugyanaz (20-60 grammos), de a hosszváltozásuknak köszönhetően érzésre a leghosszabb (390) a leglágyabb, a legrövidebb (330) pedig kicsit feszesebb.
A 360-as méretű bothoz én először 30 grammos L-es méretű Benzár method feeder air flat kosarat használtam. Ez a kosár és ennek a méretű kosárnak az XL-es változata tökéletesen passzol a bothoz, 30-40 méter közötti pecához.
Március 2-án és 3-án a Palotavárosi-felső tavon vettem részt a csapat többi tagjával egy-egy method versenyen. Mindkét napon a tó haltalanabb részére kerültem. Kizárólag két 360-as és két 390-es méretű Concourse feeder bottal ültem be mind a két napon. A botok versenykörülmények között is jelesre vizsgáztak.
Az első és a második napon is egy közelebbi és egy távolabbi távot horgásztam meg. A benti 60 méteres távon 14-es, míg a kinti 36 méteres távon 16-os méretű Concourse Fine Carp horgokat használtam. A két nap alatt 0, azaz egyetlen egy halvesztésem sem volt. Horgásztam már néhány alkalommal Palotavároson, de ilyen még soha nem fordult elő.
Az ilyen méretű horgok és a hozzá passzoló 0,13 –as, 0,15-ös előkék használatához szerintem elengedhetetlen egy lágy, rugalmas bottest, és a Concourse feeder bot pont ilyen.
A verseny előtt Sisa Józsi mondta, hogy a 390-es botokat 45- grammos XL méretű kosárral használja. A botra 20-60 gramm dobósúly van ráírva, ezért félve tettem fel a 45 grammos XL méretű kosarat (mi van, ha túltöltöm?). Józsi csak annyit mondott, hogy „nyugi bírja!”. A vasárnapi napon már voltak elég erős széllökések is. Meg kellett húzni a botot ahhoz, hogy a 60 méteres távon oda érkezzen a kosár, ahová szeretném. A bot dobás szempontjából is jelesre vizsgázott. Természetesen nem minden dobás volt tökéletes, de az nem a boton, hanem inkább rajtam múlt.☺
Azt már írtam, hogy nem ment el halam a két versenynapon, de a fárasztás szempontjából szerintem van még egy tényező, ami fontos: az, hogy hogyan tudom irányítani a halakat a fárasztás során. Bevallom őszintén ettől - a bot lágysága, rugalmassága miatt - féltem egy kicsit. Mint utóbb kiderült nem kellett volna. Egyszer sem kellett zavarnom a szomszédokat azzal, hogy átúszott rajtuk a halam. Nyugodtan lehet vele húzni a halat a vékony előke ellenére is.
A vékony bottestnek köszönhetően igazi élmény ezekkel a botokkal a fárasztás, egy kisebb kárász alatt is látványosan görbülnek, de az 1-3 kg –os pontyokat is jól lehet velük húzni, irányítani.
És még egy jó hír a végére: ennek a botcsaládnak nemsokára érkezik az új változata. Ezeket a 2024-es FEHOVÁN már kézbe lehetett venni, és ezek talán még jobbak, mint az elődeik, ezért biztos, hogy érdemes lesz majd őket kipróbálni.
Hajrá Energo!
Pető Gábor