TESZT: E-Sential rádiós kapásjelző szett
Megjelent: 2012. június 18. | Forrás: EnergoTeam

A rádiós kapásjelző készlet egy nagyon praktikus, hordozható műanyag dobozban kapott helyet. Kinyitva a dobozt, a szivacsba mart mélyedésekben három darab elektromos kapásjelzőt és egy központi vevőegységet találunk. A negyedik kapásjelzőnek is el van készítve a hely, ha valaki szeretné, ezt külön megvásárolhatja. A hazai szabályozás kétbotos horgászatot enged, de vannak egyéb pontyos pályák, ahol a három bot is engedélyezett.


Praktikus dobozban szállítható az egész szett


Fontos megemlíteni, hogy a kapásjelzők és a főegység műanyag burkolata rendkívül kellemes tapintású, nehezen megfogalmazható selymes érzete van, mely rendkívül professzionális és kényelmes kezelést biztosít. Az elektromos kapásjelzők vezeték nélküli kommunikációra képesek a központi egységgel, de nyilván önállóan is elláthatják feladatukat. A szettben található egységek gyárilag össze vannak hangolva, azonnal működőképesek. A hangolási beállítások sokféleképp alakíthatók, a véletlenszerű gyári beállítások miatt szinte kizárt, hogy egy másik hasonló szettel használat közben interferencia lépjen fel. Ha netán mégis ilyen tapasztalható, akkor mind a kapásjelzőkön, mind a központi egységen az elemburkolatok eltávolítása után találunk állítási lehetőséget. Nyolc kis kapcsolót tudunk átállítani, melyek segítségével 256 féle beállítás közül választhatunk, ami garantálja, hogy a mi csatornánkon más ne működjön.


Formázott szivacsba tudjuk az egységeket behelyezni


A kapásjelzőn egy három állású bekapcsológomb és 3 tekerőgomb található. Ha (szemben állva) balra tolja a bekapcsológombot, a készüléken kigyullad a fő led és megszólal az alap csengőhang. A fő led 15 másodperc múlva elalszik, biztosítva a takarékos elemfelhasználást. Ez a nappali funkció. Ha a kapásjelzőn a kapcsológombot jobbra tolja el, plusz bekapcsol az éjszakai ledvilágítás is. Ez egy kék led a készülék jobb oldalán, amely a sötétben is segít a megtalálásában. Kapáskor kigyullad a fő led és az alatta található kapás led. A jelzések egyértelműek mind hanggal, mint fénnyel.


Az egységek áthangolása is lehetséges,
itt a főegység 8 kapcsolója a burkolat alatt


Következzék a három tekerőgomb. A V gombbal (volume) a hangerőt tudjuk szabályozni. A T (tone) gombbal a hangszínt lehet beállítani, hogy a kapásjelzők más és más hangon szólaljanak meg. Ne telefonos csengőhangokra gondoljunk, gyakorlatilag a hangjelzés magassága változtatható elég tág határok között. Az S gombbal a készülék érzékenységét (sensitivity) lehet tetszés szerint hangolni. Ha fúj a szél és mozog a lesúlyozott swinger, az elektromos kapásjelző állandóan pittyeg. Ezen tudunk segíteni ezzel a tekerőgombbal. A készülékeken az 1-2 centis húzástól, a durva 10 centis mozdításig hangolhatja készüléke érzékenységét. Ez a funkció nagyon-nagyon hasznos, a kényelmes horgászat egyik alappillére. Természetesen a kapásjelzők aljába a szabványos csavarmenettel ellátott csatlakozók vannak beépítve, melynek segítségével ágasokra, rod-podokba lehet ezeket rögzíteni.


Itt pedig a kapásjelző hangolása végezhető el:
értelemszerűen a főegységgel azonos beállításokat kell alkalmazni


A központi egység bekapcsolása a tetején található gomb balra tolásával abszolválható. Ezen a készüléken, hasonlóan a kapásjelzőhöz, a V gombbal (volume) a hangerőt tudjuk szabályozni. A T (tone) gombbal a hangszínt lehet beállítani. A készülék felső részén négy különböző színű (zöld, narancssárga, kék, piros) led található, amelyek megegyeznek az elektromos kapásjelzőkön található fő ledek színével. Ez segít kapáskor beazonosítani, hogy melyik jelzőtől érkezett a riasztás.


A kapásjelző kapcsológombja alul található


Minden egység 9 Voltos elemmel működik, melyek nincsenek a csomaghoz adva. Mindenki eldöntheti, milyen minőségűt, milyen árfekvésűt használ hozzá. A rádiós kapcsolat hatótávolsága a gyári adatok szerint 150-250 méter. Ezen írás egyik célja a hatótávolság tesztelése, és a készülékek energiagazdálkodásának (fogyasztásának) vizsgálata volt.


Négy led és három darab tekerő kapcsoló látható az elején


A tesztre egy pontyos tavon került sor mérsékelten szeles időben, 24 fokon, 55%-os páratartalom mellett, vadonatúj elemeket használva. A teszt egyik fontos megállapítását előrehozom: minden tesztfolyamatban, mindig, mind a három kapásjelzőt teszteltük, és mindhárommal szinte ugyanolyan eredményeket kaptunk. Ez azt jelenti, hogy a kapásjelzők igen kiváló minőségben, minimális minőségi különbséggel készültek.


Szabványos csavarmenettel tekerhető a rod-podba

 


A főegység bekapcsoló gombja a tetején van


A tesztre - nem véletlenül - kétféle elemgarnitúrával készültünk. Egy prémiumnak mondható Duracell készlettel, és egy "noname" Alkaline sorozattal. A két szett ára között több, mint kétszeres a különbség.


Zsebre, övre is rögzíthető

 


Hangerő és hangszín állítás és a ledsor


Amit először vizsgáltam, hogy a különböző minőségű elemekkel van-e különbség a rádiós rendszer hatótávolságában. Nagy segítségemre volt egy lézeres távolságmérő, mely mm-es pontossággal rendelkezik nagy távolságból is. (A 270m-ig is hatékony BOSCH GLM 250 VF készülékért köszönet Norbert Appel barátunknak.)


A teszthez használt minőségi elem


A Duracell elemekkel teljesen nyílt terepen 247 méteres átlagot mértünk, míg az olcsó telepekkel 224 métert. Fontos kiemelni, hogy ezek az értékek teljesen optimális feltételek mellett lettek regisztrálva. Több nádsziget takarásába helyezve a jeladót (a kapásjelzőt) a hatótávolság jelentősen csökkent, Duracellel 141 métert mértünk átlagban, míg az Alkaline-al csupán 117-et. Aztán a központi vevőegységgel beköltöztünk egy kisebb esővédő faházba, és a jeladóval távolodva vizsgáltuk, hogy mi az a távolság, melyen még közvetlen rálátással megkapja a jelet az egység. Kis meglepetésünkre a mért eredmények jobbak voltak, mint a sorozatos nádas takarás esetében. 163 métert, illetve 138-at mértünk.


Az olcsó elemszett egyik darabja

 


Nyílt rálátással kezdődött a teszt


A teszt lényegét összefoglalva: a maximális hatótávolsága a rádiós készüléknek egyértelműen 200 méter felett van. Egyenes rálátás esetében kevesebb a jelentősége a használt elemek minőségének, az eltérés 10% körül alakult, akadályos terepen viszont a minőségi elem 18-20%-os többlet távolságot hozott.


A tó túloldaláról is jelez!

 


Nádfoltok mögé eldugva már nehezedett a helyzet


A készülék kapásjelzője és központi egysége is az energiatakarékosság jegyében terveztetett. A "felesleges" ledek 15 mp után kialszanak, s csak kapás esetén villannak fel újra. A kapásjelző éjszakai módban folyamatosan működtet egy kék ledet, de annak fénye is nagyjából feleződik 15 mp után, hogy a fogyasztás minimális legyen. éppen ezért két heti folyamatos, 24 órás éjszakai készenléti módban sem sikerült még a gyengébb elemet sem lemeríteni! Konzultálva neves bojlis horgászokkal, megerősítették, hogy intenzív éves horgászat alatt (100+ nap) minőségi elemekkel egy egész szezont (!!!) kibírnak ezek a szettek. Ezalatt nyilván egy általános használatot kell érteni, nappal nem világítanak az éjszakai ledek, az idő jó részében a rádiós központi egység pl. be sincs kapcsolva, mert a horgász közvetlenül a bot mögött ül. Gyengébb minőségű elemek esetében az idő feleződik/harmadolódik a minőség függvényében. Általános volt a vélemény, hogy amíg az elemek  bírják, használatban nincs igazán különbség a minőségi egy az olcsó között. Amit többen is megjegyeztek (és törvényszerű is), az a hőmérséklet fontossága. Hidegben gyorsabban merülnek az elemek, és a teljesítményben is érezni egy kis visszaesést, azaz a teljesítmény leadása is kevésbé hatékony.


A dobozban angol nyelvű tájékoztató is található


Fontos azt is elmondani, hogy a bojlis horgászok, ritkán távolodnak el a botoktól 200 méterre. Sokkal jellemzőbb, hogy közvetlenül a botok közelében, vagy néhány 10 méter távolságba helyezik el az éjszakai pihenésre szánt sátrat, vagy brollyt. A rádiós vevőnek abban van szerepe, hogy a kapásjelzők hangerejét az éjszakai órákban nem kell magasan tartani, hisz a közelünkben elhelyezett központi egység egyértelműen jelezni fog! Nem a kell alvásban meghallani egy távoli jelző sípolását, elég a fejünk mellé helyezett központi egység riasztására reagálni. Ha láttak már jelzésre ágyból kiugró, az adrenalin lökettől megébredő horgászt, pontosan tudhatják, hogy még túl hangosra sem kell állítani az egységet... A 200 méter feletti hatékonyságot az inaktív órák szomszéd-látogatásai alkalmával tudjuk kihasználni, vagy olyan szituációkban, amikor kis időre nagyobb távolságra kell elmennünk a felszereléstől.


Mellékelnek az elemek eltávolításához egy segédeszközt,
ami nagyon hasznos tud lenni, mert szűkek az elemtartó helyek.


Az E-Sential kapásjelző szett kifejezetten profi, minőségi benyomást tett ránk, az összeszerelés minősége, a tapintás (!!!) és a használat közbeni megbízhatóság valóban példás!

E-SENTIAL RÁDIÓS ELEKTROMOS KAPÁSJELZŐ SZETT
35 900 Ft-tól
27 990 Ft-tól
Részletek