Milyen zsinórt érdemes vásárolni? Gyakran hangzik el ez a kérdés horgászboltokban, valójában a kínálat rendkívül széles, választani pedig nehéz közülük. Habár a gyártók igyekeznek segítségünkre lenni különböző ajánlásokkal, mégis leginkább a tapasztalat az, ami megmutatja, ha egy zsinór jó az adott módszerhez. Mindig a módszerhez válasszuk a zsinórt. De milyen átmérőjűt, legyen süllyedő, esetleg rejtő színű? Én is sokáig kerestem a választ. Hadd osszam most meg a kedves olvasókkal tapasztalataimat.
![]() Az általam legtöbbször használt zsinórok. |
Általánosságban a zsinórokról azt gondoljuk, hogy minél drágább, annál jobb, de valóban így van ez? Nos - biztosan állíthatom - nem! Gyakran a szerényebb árfekvésű zsinórok sokkal jobb mutatókkal rendelkeznek mind szakítószilárdságban, mindpedig csomótűrésben. Miért van ez? A válasz egyszerű, a különleges tulajdonságok elérését különböző adalékanyagokkal oldják meg a gyártók, melyek sajnos más tulajdonságok kárára válnak. Jó példa erre a szinezett, süllyedő zsinór, amelyet nehezebben vesznek észre a halak és jobban állja az áramlást, de kisebb a szakítószilárdsága.
![]() Ideális főzsinórok. |
Érdemes ezért a feladathoz választanunk zsinórunkat. Közeli pecánál (10-30 méterre), akadós vizen ne használjunk süllyedő zsinórt, felesleges, az eteteőkosár súlya lent fogja tartani a zsinórt a víz alatt. Jobb, ha előnyben részesítjük a vastagabb 0.25-ös damilt, nehogy halat veszítsünk, vagy beszakadjon a szerelékünk. Távolra dobva viszont ne használjunk vastag zsinórt, inkább a 0.18-0.22-esek közül szemezgessünk. 80-100 méterre pecázva a monofil zsinór könnyedén nyúlik 5-10%-ot, ami eltéphetetlenné teszi. Nincs az a ponty, ami ilyen távolságban a zsinórra veszélyes fejrázást tudna produkálni, viszont a kis átmérő miatt könnyebb a nagy távolságot megdobni.
![]() Dobóelőke kötéshez ajánlott zsinórok. |
Ejtsünk pár szót a dobóelőkéről, valóban olyan fontos, hogy használjunk? Egyértelműen nem, viszont sok előnnyel jár. Dobóelőke segítségével használhatunk vékonyabb főzsinórt, ami a megdobható távolság növekedésével jár, amellett olcsóbb. Felmerül ugyanakkor a kérdés, fonott legyen, vagy monofil. Személyes véleményem az, hogy jobb a monofil, én jobban szeretem. Kevésbé bántja a halat fárasztásnál és szákolásnál. Viszont gyorsabban el is használódik. Aki sokat horgászik, annak évente többször is cserélnie kell, mert a dobóelőkén egy idő után meglátszik a használat. Nagyobb terhelés hatására elkezd deformálódni a zsinór, pödrődik, ez pedig gubancokhoz vezet. Ezzel szemben a fonott dobóelőke nagyobb szakítószilárdsága miatt nyugodtan lehet vékonyabb. Nem pödrődik, tavasszal felköti az ember, ősz végén pedig lenyisszantja. Sajnos ez a drágábbik megoldás.
A sok elméleti bla-bla után lássuk, milyen zsinórt érdemes választani. Nekem ezek váltak be legjobban.
ZSINÓR CARP EXPERT FEEDER SINKING 150M
![]() Stílusosan, műanyag dobozban érkezik. |
![]() A damil a dobozon belül is védve van a portól egy fóliaréteggel. |
![]() A süllyedő képesség közepes szakítószilárdsággal párosul. |
![]() Ez a szín jó rejtő képességet ad a fenéken. |
Ez a zsinór az ínyencek választása. Megbízható, süllyedő zsinór. 0.14-es mérettől indul, egészen 0.30-as átmérőig. Szeles tavon horgászva jó hasznát vehetjük, mert bedobás után gyorsan a víz alá merül, így a legfelső áramló vízréteget elkerülve jobban láthatóvá teszi a kapásokat, és a bevágás is gyorsabb lesz. Pontyozáshoz, keszegezéshez egyaránt ajánlott.
ZSINÓR ET POWER FEEDER 150M
![]() A nagyon jó minőség-ár arányú zsinór. |
![]() Gyorsan süllyedő, mégis nagy szakítószilárdságú zsinór. Kell ennél több? |
![]() Színe gondosan elrejti a zsinórt az iszapban, de kavicsos mederfenéken is. |
A kedvenc zsinórom, ezt használom a legszélesebb körben. Nem kifejezetten süllyedő zsinór, ugyanakkor ezen hiányosságát bőven ellensúlyozza szakítószilárdsága, csomótűrése és ára. Nagyon jó választás általános pecához. Ugyancsak széles mérettartományban kapható. Különlegessége kis nyúlása. Ez igen jól jön, ha nem önakasztós szereléket használ az ember.
ZSINÓR CARP HUNTER FEEDER 600M
![]() Kifejezetten nagy távolságok horgászatára szánt zsinór, ezért a nagy kiszerelés! |
![]() Strapabíró, kifejezetten nagy szakítószilárdságú zsinór. |
![]() Nem tartalmaz zsinórt gyengítő adalékokat, például szinezéket. |
A legjobb árfekvésű zsinór, kifejezetten kopásálló. Jó a szakítószilárdsága és kicsi a nyúlása, ezért ideális választás köves medrek meghorgászására. Egy spulni 600 méter zsinórt tartalmaz, ami 2 átlagos méretű orsóra bőven elegendő.
Miután kiválasztottuk a főzsinórt, nézzünk mellé dobóelőkét is.
ET POWER SINKING BRAID
![]() Ritkán használok fonott dobóelőkét. Ha mégis, akkor a Power Braid-et. |
<
![]() A vékony zsinór erős, mégis láthatatlan. Ebben a vastagságban az ujjunkat sem vágja el. |
![]() Sokáig elég a 150 méter |
Ez az általam preferált fonott dobóelőke. 0.15-0.18-as méretben nem nyiszálja szét az ember ujját egy-egy rosszul sikerült dobásnál, rendkívül erős, könnyen süllyedő zsinór. Egy dobóelőke legalább egy szezont kiszolgál (de alkalmasint 2-3-at is), ezért egy spulni (150 méter) megvásárlásával legalább 10 évre meg vannnak oldva a dobóelőke gondjaink. Ugyanolyan csomóval kell összekötni a főzsinórral, mint a monofil dobóelőkéket.
ZSINÓR ET ULTRA POWER 150M
![]() A Power Ultra a dobóelőke kötés mellett akadós tavak horgászatára is kiváló. |
![]() A kínálat egyik legerősebb zsinórja. |
![]() Meglehetősen áttetsző színével nem zavarja a halakat. |
Amennyiben valaki hozzám hasonlóan utálja a fonott dobóelőke sikító hangját szákoláskor, annak itt az Ultra Power. Nem rejtőszínű, nem süllyed könnyen/gyorsan és nem szakad. Legalábbis könnyen biztosan nem. Mást nem tud. Ha valaki kímélni szeretné fárasztáskor a halat, tiszta szívből ajánlom neki ezt a zsinórt!
Remélem sikerült azok számára segíséget adni, aki épp feeder pecához keresik az ideális zsinórt. Jegyezzük meg ugyanakkor, hogy ideális zsinór nem létezik, ezért mindig az adott feladatot tartsuk szem előtt. Nagy távolságra horgászva hsasználjunk vékonyabb főzsinórt, szákolásnál a dobóelőke úgyis megtartja a halat! Akadóban horgászva viszont ne legyünk szívbajosak, elő a 0.25-ös madzaggal!
Forrás: Talabér Gergely