Céltudatosan busára kevesen horgásznak, nem tartozik ez a halfaj a sporthorgászok kedvencei közé. De miért is van ez így? A válasz roppant egyszerű. Ez a halfaj planktonokkal táplálkozik, ezért horogra csalni nem egyszerű. Léteznek, működő módszerek, technikák (TECHNOPLANKTON TABLETTA), de mégis kevés azon horgászok száma, akik ezzel érdemlegesen foglalkoznak.
A legtöbb busafogás a véletlen műve, külső akadásból adódik.
Sportszerű módszerekkel célzottan busára kevesen horgásznak, pláne feederrel.
Pedig feledhetetlen élményt nyújthat egy több kilós busa fárasztása.
Talán ez most megváltozik?
A tapasztalatok alapján a busa gyorsan felfigyel a vízbe juttatott etetőanyagra, mely, ha kellő felhőt képez, odacsalja őket táplálkozni. A sikeres busára való horgászat egyik kulcsa tehát nem más, mint az etetőanyag milyensége (minősége), melynek képesnek kell lennie a halakat a horgászat helyszínére csalni, és ott is tartani.
A siker kulcsa a megfelelő etetőanyag!
No de melyik ez az etetőanyag? Ez nem más, mint a BENZAR MIX BUSA névre keresztelt keverék, mely az idei évben egy hiánypótló újdonságként került a piacra. Az etetőanyag egy ősi kínai receptúra alapján lett kifejlesztve, a többszörös román bajnok BENZÁR ZSOLT jóvoltából.
Kilós, illetve háromkilós kiszerelésben is megvásárolható.
Ez az igen finom szemcsézetű etetőanyag tejport, plankton őrleményt, illetve különböző proteineket tartalmaz, melynek köszönhetően erőteljes felhőt képez a vízben, melyre a felszínen (és nem csak) táplálkozó halak azonnal reagálnak.
Ez a keverék a busa horgászata mellett, kiválóan alkalmazható más békés halak, ponty, kárász, amur, keszegfélék horgászatánál is.
Vízzel nedvesítve és rostán áttörve.
A vízbe jutva azonnal bontani kezd, hatalmas felhőt képezve, hamar felhívja magára a halak figyelmét.
Önmagában, semmilyen adalékanyag hozzáadása nélkül is kiválóan felhasználható, viszont más etetőanyagokkal kombinálva is használhatjuk, ha azt szeretnénk elérni, hogy a vízbe juttatott etetőanyagunk még nagyobb felhőt képezzen.
Bekeverése roppant egyszerű! A zacskó tartalmát a vödörbe helyezve, víz hozzáadásával elkezdjük keverni. Ahhoz, hogy a megfelelő állagot elérjük javasolt 2-3 (10 percnyi) szünetet tartani, hogy az etetőanyag szemcséi megfelelően átnedvesedjenek. Az etetőanyagot, benedvesítés után javasolt törőszitán áttörni.
Az etetőanyag megjelenése óta számos pozitív visszajelzés érkezett, melyeket röviden egy mondatba a következőképpen lehetne összefoglalni: Bizony ez működik! De, hogy még hitelesebb legyen ez az állítás, szó szerint idézem egy horgászcimborám szavait, aki néhány fotóval hozzájárult e rövid írás megszületéséhez.
„Szeretek busára horgászni! Ha kellően meleg a víz, könnyebb megfogni őket, hisz olyankor jobb a kapókedvük. A feeder horgászat híve vagyok, így a busákra is így horgászom.
A kapásokat mindig egy óvatos botspicc rezgés jelzi, olyankor ott van a hal és elkezdi az etetőanyagot ki-be fújni, ennek következtében beszívja a horogra felkínált lebegő csalit. Ezzel a módszerrel majdnem mindig a szájában akad a horog!
A jó minőségű etetőanyag hamar meghozza az eredményt...
Csalinak bármilyen lebegő csalit használhatunk, melyet a busa az etetőanyaggal együtt könnyedén beszívhat: lehet az bojli, különböző lebegő pelletek vagy akár egyszerű hungarocel golyócska is.
Ha beiktatunk szerelékünkbe egy néhány centis erőgumit, azzal egy nagyobb hal fárasztása esetén, nagyban megnövelhetjük esélyeinket.
![]() |
![]() |
Ezt a gyönyörű amurt is ez az etetőanyag csalta az etetésre.
A horgászatban biztosra soha nem lehet menni, viszont ezzel az etetőanyaggal nagyban megnőnek esélyeink.
Forrás: Nagy Levente
Forrás: Fotók: Nagy Levente, Incze Levente