Az amerikai pergetők, még ha néha nagyon specializáltnak is tűnik az érdeklődésük (fekete sügér), számos kiváló módszert és végszereléket találtak ki a horgászsportnak. Ezek közül nem egy Európában és hazánkban is nagyon sikeres lehet. Ilyenek a bullet ólmos, azaz csúszó "lövedék" ólmos szisztémák is.
![]() A csukák horgászatában is nagyon eredményes lehet |
Ezek a ragadozó halakra kifejlesztett végszerelékek számos előnnyel rendelkeznek. Használhatók élő hallal, vagy még inkább elpusztult egész csalihallal való horgászatra, de legfőképpen plasztikcsalis, pergetésre.
A csúszó ólom miatt olyan mozgatási technikákkal hozakodhatunk elő, mely más, fix, vagy jighorgos szisztémánál nem lehetséges. Továbbá a legnagyobb előnye, hogy olyan kevéssé akadó végszerelékeket készíthetünk, melyeket dús vegetációban, vagy fás akadókban is eredményesen használhatunk.
Hozzávalók
![]() |
![]() |
Mint egy jó receptnél itt is elsődleges, és meghatározó az összetevők speciális tulajdonsága. A módszer lelke egy lövedékre emlékeztető, centrikusan átfúrt kúpos végű ólom, melyet csúszóra kell szerelnünk. A horog sem átlagos, az ún. offset, vagy worm horgok alkalmasak a horog hegyének elrejtésére. Ezek a horgok, ahogy a képen is látható, széles, nagy öblözettel rendelkeznek, hogy a műcsali feltűzése után el lehessen bújtatni a hegyüket, de a bevágáskor hatékonyan tudjanak kibújni és a halat megtartani.
![]() A szükséges eszközök elférnek egy kis dobozban |
Az ólom kúpos mivolta segít abban, hogy az könnyedén átjusson a növényzeten, vagy más akadón. Nem szedi össze a vegetációt, tényleg úgy viselkedik, mint egy puskagolyó, átmegy mindenen kis ellenállással. A végszereléket elkészíthetjük úgy is, hogy az ólom rácsúszhat a horogra, vagy a kötést védő gyöngyökre. Ezt hívják Texas-rignek. Ha az ólmot a horogtól 40-70 cm-re megütköztetjük, s egy előkén kínáljuk fel a csalit, akkor Carolina-rigről beszélünk.
![]() A horognak a műcsali méretéhez kell igazodni |
![]() Így kezdődik a feltűzés |
![]() A műcsalit a horog szárán a karikához kell tolni |
![]() A horgot a meghfelelő helyen teljesen át kell szúrni a plasztikon |
![]() Így kell belerejteni a horgot a műcsaliba |
![]() Kész, máris dobható! |
Ahogy már korábban pedzegettük, a csalik köre elég széles lehet. Kiválóan működnek ezzel a végszerelékkel olyan plasztikok, melyekhez máskor nem igazán nyúlunk. Ezek közül kiemelkednek a wormok, vagy giliszták, melyek többféle halat is becsapnak. Tényleg olyanok mint egy giliszta, s remekül tűzhetők az offset horoggal. Ezeket elsősorban fekete sügérre használják, de saját tapasztalatból mondom, hogy csukára és süllőre is elsőrangú csalik. Fekázás közben rendszeresen fogok csukákat is vele különböző tavakon.
![]() A süllő is szereti |
A Tiszán pedig kezd elterjedni a wormok híre, mind többen fognak velük süllőt, olyan helyekről is, ahová eddig bedobni sem akartak. A védett horgos tűzéssel olyan akadók is horgászhatókká válnak, melyekben eddig háborítatlanul élhetett a süllő.
Az offset horogra persze mehet mindenféle hagyományos gumihal is, csak figyelembe kell venni, hogy ebben az esetben nincs olyan fixen rögzített ólmos horog (jigfej), ami biztosítaná, hogy a gumihalunk helyes állásban maradjon (háta felfelé, hasa lefelé). Ez nem minden esetben előnyös. Ezért aztán inkább a hengeres csalik az univerzálisak, vagyok azok a rákok, gőték, és egyéb kreatúrák, melyeknek a "ollói" vagy "lábai" a műcsali két oldalán mintegy stabilizáló funkciót is ellátnak, és a kívánatos tér-orientációt megadják a műcsalinak.
![]() |
Az Energo Team Wizard márka kínálatában, a "Predator accessories" sorozatban található egy remek gyűjtésű szett, mellyel kipróbálhatjuk a fent vázolt végszerelékeket. A 40 darabos készlet tartalmaz 6 db különböző súlyú bullet ólmot, melyek lefedik a hazai igényeket méretezésük szempontjából. Van benne 12 db offset horog, ami 4 féle alak és méretvariációban áll rendelkezésre. A doboz tartalmaz négyféle plasztikcsalit is. Ezekből három worm típus különböző színekben, meg egy fekete, piros flitteres kisbéka, vagy nagy ebihal utánzatot, ami a kristálytiszta vizek komoly favoritja lesz.
A gyakorlat
![]() A fekete sügér az egyik kiemelt célhal |
A horgászat technikája nem bonyolult. Egyik sem, mert többféle is létezik. Az egyik legnépszerűbb, és legegyszerűbb, a kidobás utáni szakaszos visszahúzás. Ennek sebességét, egy-egy húzás hosszát szabadon variálhatjuk. Hihetetlen érzés a legdurvább akadóba bedobni, és érezni, ahogy a fákon, gallyakon szépen átjön a végszerelés. Egyszerűen nincs minek elakadni, ha helyesen szereljük fel.
![]() A szettben található giliszták |
![]() Ez a kis békautánzat valóban fogós! |
Egy nagyon hatékony technika a remegtetős. Persze, hogy ezt is fekete sügérre találták ki. A lényeg, hogy a kidobás és bespannolás után, magas bottal nagyon apró rántásokat eszközlünk. Szinte egy helyben remegtetjük, ugráltatjuk a csalit. majd egy kicsit közelebb húzzuk és megismételjük. Nagyon látványosan képes rá reagálni a fekete sügér!
![]() Az alapanyagok egyenként összevásárolhatók |
Ahol nagyon magas a vegetáció, ott érdemes a Carolina-riget megkötni, és szintén magas bottal bothossznyit rántani rajta felfelé, majd hagyni, hogy visszaessen az aljzatra. Ezzel a technikával azt érjük el, hogy a csalink agresszívan felpattan, majd a csúszó ólom miatt eleinte gyorsan indul vissza, majd lassulva kelleti magát még a növényzet felett. Olyan, mintha egy kishal a felsőbb rétegekből gyorsan leúszna a növényzetig, majd ott lelassulva csipegetne. Több (főleg japán) kisvideóban lehet ezt látni, valóban szép kapásokat hoz!
![]() C&R |
Mindenképp érdemes kipróbálni a bullet ólmos szisztémákat, mert tényleg hatékony, s azokon a vizeken, ahol még szinte ismeretlen, kiemelkedő eredményeink lehetnek vele. Miért ne mi legyünk az elsők?
Forrás: EnergoTeam