Egy igazán jó feederbot megítélésem szerint nemcsak állóvízen tud maradandót nyújtani. Meglehetősen kevés azoknak az elérhető áron kínált botoknak a száma, melyeket jó szívvel állítanánk csatasorba komoly megpróbáltatást jelentő folyóvízi horgászatra.
Aggály merülhet fel, ha nehéz, 200 grammot meghaladó kosarakat kell viszonylag messze bejuttatni. A feederbot ne legyen ugyanakkor dióverő, jól jelezze a kapást, és még élvezetes is legyen vele halat fogni.
![]() Első számú, legnagyobb becsben tartott feederbotjaim bevetésen |
Nem kis fejtörést okozott számomra a helyzet kívánta feladat megoldása. Az általam legtöbbet látogatott dunai pálya nem mondható mindennaposnak. Leggyakrabban folyóvízen a kőláb elé horgászunk, a halfogásra alkalmas meder a parttól közel, többnyire 20-30 méteren belülre esik. De mi van ám, ha a meghorgászni kívánt rész sokkal beljebb, majdnem dupla távolságra van…Hogy a halfogás ízés se ölje meg, kellett tehát egy viszonylag könnyű, rugalmas feederbot, mely képes volt arra a nem mindennapi feladatra, hogy a minden földi jóval megtömött nehéz folyóvízi kosaraimat (200-220 gr) pontosan, vízállás függvényében a partvonaltól 50-60 méter közötti távolságra juttassa.
![]() A festői szépségű Duna part |
Igen ám, de ez nem volt elég nekem…A megakasztott halat, mely több alkalommal kapitális méretű dévér, leánykoncér és márna volt, felemelt bottal, a lehető leggyorsabb tempóban, elemelve az azonnali halvesztést jelentő mederfenéktől kellett a húzó víz ellenére a part közelébe kényszerítenem!
![]() A legfontosabb feladat: a lehető legtöbb zsinórrészt ki kell emelni a vízből! |
Augusztus végén vettem magamhoz a CXP Elite Feedereket. Az első tesztek után tökéletesen világossá vált, hogy a 3,90 m-es hossz lesz az ideális számomra. A 80-120 grammos botok nagy odafigyeléssel, a megfelelő dobástechnikával mindenféle sérülés nélkül képesek voltak megbirkózni a 200-250 gramm közötti töltött kosaraim eldobásával. Természetesen 0,15-ös fonott zsinórból dobóelőkét kötöttem minden végszerelékem elé, melyek természetesen a legbeváltabb extrém hosszú (120 cm-es) előkékkel voltak ellátva.
![]() A formatervezett, megfelelő vastagságú minőségi parafa nyél biztos fogást jelentett minden egyes dobásnál |
A dobások kivitelezését, annak sikerét nem lehetett a véletlenre bízni. Egy ilyen botot ész nélkül használva azonnal eltörtem volna! Minden lendítést, a mozdulatsor minden szakaszát át kellett egy pillanatra gondolni. A botra a terhelést, a hosszú dobáshoz szükséges energiát fokozatosan kellett belevinni, hogy a maximális erő csak a folyamat végén érvényesüljön, az utolsó fázisban teljesedjen ki!
![]() A hajlékonyabb sárga spicc is jó szolgálatot tett, de hamar beláttam, ide legjobban a piros, legerősebb karbonspicc illik! |
A 75 fokban feltámasztott botok spicce és a végszerelék között fantasztikus volt a kontaktus. A halak kapását azonnal le lehetett reagálni, a késlekedés nélküli bevágások így persze nem maradhattak el.
A megakasztás pillanatában azonban máris fej fölé kellett emelni a botot, hiszen a meder tele volt akadóval, vándorkagylóval. Közben az orsó sem állhatott meg a kezemben, egy pillanatra sem, húzni kellett a halat, az előke és persze az idegeim tűréshatárán.
![]() 2,20 kg-os leánykoncéromat is e módszernek köszönhettem! |
![]() Az extrém hosszú 0,16-os előke és a 10-es horog szerencsére végig kitartott |
![]() Talán a legszebb dunai hal… |
![]() Hatalmas, erőtől duzzadó példány volt |
![]() A leánykoncér az ősz és a tél hala a Dunán! |
A boton található nagyméretű gyűrűk minden előnyét élvezhetjük folyóvízen. Sőt, az átlagosnál lényegesen nagyobb keverő és spiccgyűrűk sajátosságait ki is kell használnunk. Nemcsak a távolabbi és pontosabb dobások kivitelezésében van elengedhetetlen szerepük, de a zsinórunk által összeszedett szennyeződés sem tömíti el őket, ami ugyebár végzetesnek is bizonyulhat akár egy-egy szép hal fárasztása közben.
Emlékeztető: „A bot blankjának feszességét a gyártás során felhasznált IM10-es, nagy tisztaságú karbonszövet kezelésével állították be a kellő mértékre. 278 grammos össztömegével nem a legkönnyebb botok egyike az Elite feeder, de létrehozásánál nem is ez volt a fő szempont. Gyors karakterű, erős, nagy teherbírással rendelkező bot, mely fáradhatatlan, ha hosszú dobások után, nagy távolságról kell parthoz irányítani akár a kapitális halakat. Dobósúly tartománya hűen tükrözi a fenti elméletet: 60-120 gramm. Az egyenletes terhelés megvalósításáról a bottest teljes hosszában precízen elhelyezett 12 db SIC gyűrű gondoskodik.”
![]() Hibátlan, a módszer jellegéhez tökéletesen illő keverőgyűrű a CXP Elite Feeder boton |
![]() Az Elite Feeder kisebb halak fárasztásához is tökéletesen asszisztál. Minden egyes rúgást, kitörést érezhetünk vele |
![]() Egy kiló alatti dévér, aki ugyan nem ellenfele a botnak, de élményadásra ő is ugyanúgy képes |
![]() Szigorúan vándorkagyló diétán edződött - makkegészséges – két kilós példány! |
Csaliként a fogható halak, a pálya sajátossága miatt elsősorban a csonticsokor jöhetett szóba. Persze voltak, vannak időszakok, amikor a vágott giliszta, vagy a trükkösebb – színes hungarocell golyócskákkal meglebegtetett – csalifelkínálás hozza meg a sikert.
![]() A favoritnak számító csali. A legtöbb folyóvizünkön, így a Dunán is minden hal rajong érte |
![]() Az igazi adrenalinlöket akkor jön, amikor márna küzd a feederboton! |
![]() Magányosan várja az utolsó kapást az Elite Feeder a feljövő Hold fényében |
![]() Eljött a márnázás és a sajtkockára váltás ideje… |
Forrás: Halmos Mihály