Téli örömök: sügérpergetés plasztikkal
Megjelent: 2014. február 11. | Forrás: Halmos Mihály

x

A hideg hónapok beköszöntével kiváló lehetőség nyílik a kisebb testű ragadozók fogására. A süllők és csukák pergető horgászata is remek dolog, mégis ezen a télen számos alkalommal ragadtam inkább UL botot és vettem célba városunk határát övező kis vízfolyásait, patakjait, csatornáit azzal a nem titkolt reménnyel, hogy a sügérek mellett kedvenc domolykóimból is nyakon csíphessek egy-egy darabot.

A UL felszerelés téli változata nálam cseppet sem különbözik a nyáriétól. Ugyan az a jól bevált kettőtízes ET Perch Blade, vagy az ugyanakkora hosszúságú, szintén kis dobósúly tartományú ET. Black Spider Zander pergetőbot kell a téli cserkelő pecához is.


Télen összeáll a sügér is kisebb, nagyobb csapatokba.
Ahol egyet fogunk, ott bizton számíthatunk társaira is

Könnyű és rövid pergető botjainkhoz a 2000-es, 2500-as pergető orsók illenek, amelyek kiegyensúlyozzák a botunkat, valamint szépen rakják a 0,16-os, maximum 0,18-as monofil zsinórt. Fontos a zsinórrakás minősége, mert ha csavarodva kerülnek a menetek a dobra, akkor a könnyű csali kidobásakor könnyen gubancba futhatunk.


Jó minőségű 0,18-as ET Power Ultra zsinór kedvenc kis ET Zenta orsóm dobján.

Az Energo Team új pergető orsóinak tulajdonsága mindenkit meg fog győzni a használat során:
ET Zenta, Terra és Xara 2500-as méretekben a legideálisabb az UL pecához.

ET Terra dobja 0,08-as L&K fonottal töltve. Csukaveszélyes szakaszokra is gondolva

A pergető portyára szánt napot ne az időjárás szerint válasszuk meg, hiszen sokan csak a napsütéses, szélcsendes napokon indulnak pergetni. Én pont ellenkezően csinálom, a verőfényes téli napokon inkább mással töltöm szabad óráimat, viszont a borongós, felhős, ködös, esős időt ki nem hagynám semmi pénzért.

Tapasztalatom szerint a télen kiváltképpen jobb kapásra számíthatok ilyen körülmények között, a sügér, domolykó és a pisztráng is jobban támadja a felkínált apró csalikat.


Enyhébb januári nap, egész nap borongós, esős idővel, és a sügérek csak jöttek…

A vízparton nem álljunk meg az első szabad pályán. Tudnunk kell, hogy a halak nem olyan aktívak, mint a melegebb hónapokban, vigyáznak az energiakészletükre, nem fognak beleállni a nagy sodrásba, előnyben részesítik a mélyebb, lassabban áramló részeket. A víz általában kristálytiszta, a parton óvatosan, halkan kell mozogni, kerülni kell a hirtelen mozdulatokat, a hangoskodást, nem szabad riadalmat keltenünk közöttük

A csalinkat kis távolságra eregessük magunk elé, és lassan, nagyon lassan terelgessük csak magunk felé. Ne próbálkozzunk a távdobásokkal, vagy másoknak megmutatni milyen mesze tudjuk dobni az egy grammos fejjel szerelt apró twistert is, mert saját magunkkal szúrunk ki. A hosszú pórázon megakasztott hal azokat fogja először elriasztani, amelyek a halunk és köztünk lévő szakaszon álltak be.


Sügerek szűk helyről. A fárasztáskor is figyeljünk a többi halra.
A megakasztott zsákmány mozgását határozott mozdulatokkal koordináljuk

Csalinak tökéletesek a nyáron is használt apró wobblerek, twisterek és gumihalak. A lehűlt vizekben a kisméretű plasztikokat jobban preferálom, a fenék közelben jobban tudom irányítani, akár csigalassú tempóban is, ami ilyenkor sokszor bizonyul döntő tényezőnek.

A legkisebb Mann’s, vagy ET Wizard gumihalak tökéletesnek bizonyultak az évek során. A kis műcsalis dobozban helyet foglaló Mann’s Shad, az ET Wizard Triple Tail Grub twistere mindig bizonyítja fogósságát, úgy ahogyan a Wizard Mebaru Worm-ja is. Ezek a mindössze 4 cm-es csalik rendkívüli vonzerővel bírnak a sügérre, domolykóra, pisztrángra.


Nem ritka vendég mifelénk a sügérek mellett jelentkező domolykó

Kis szakaszon nagyon sok lehet belőlük

A fényváltás időszaka télen is kiemelt jelentőséggel bír. Fél öt előtt haza ne induljatok…

ET Wizard Mebaru Worm-ok alakjukkal, rezgésükkel a legétvágytalanabb hallal
is elhitetik, hogy nem szabad kihagyni a vacsorát

Praktikus tálcán a Mebaru Wormok…

Jó csaliból nem kell sok…

Viszont a szerencsére – ahhoz, hogy a sügér és a domi mellé
a sebes is beálljon – jó adaggal szükségünk van!

Forrás: Halmos Mihály