Fővárosi sügérek
Megjelent: 2013. július 18. | Forrás: EnergoTeam

Van néhány sügérben igen gazdag vízterület hazánkban, s az egyik bizony fővárosunk ölelésében rejtőzik - sokan nem is tudják. Az újpesti öböl nyugalmával, tiszta vizével, megannyi nagy hajójával, kajakosaival, BKV járataival egy igen mozgalmas jelenség. Azoknak, akik szeretik az UL pergetést, és a kis sügérek a kedvenceik közé tartoznak, érdemes egyszer ellátogatni ide.


A főszereplők

Azon gondolkodtam, hogy néhány hete rekord magas vízállással tetőzött a Duna Budapesten is. Egyben volt minden mindennel, alig látszódott, hogy itt egy öböl van, söpört át a víz mindenen. Az öböl jellemző halait messze vihette volna az ár, kicserélődhetett volna az állomány, de mégsem ez történt. Ebből jellemzően lehet következtetni egy adott élőhelyen a halak viselkedésére extrém vízállások alkalmával is. Ahelyett, hogy az árral végleg eltűnnének, az adott helyen meglapulnak, keresik a kisebb ellenállást, a langókat, a visszaforgókat, és kifejezetten igyekeznek, hogy ne kerüljenek messze az állandó élőhelyüktől. Ugyanezt tapasztaltam egyébként a tiszai holtágakban. A pontyban leggazdagabb, kissé eldugott részt egybemosta az ár az élő a folyóval, és a szomszédos ártéri részekkel. Minden hal oda mehetett, ahová csak akart. Ennek ellenére az ár levonultával, az „erőviszonyok" nem változtak, Ugyanaz a holtági rész maradt a legjobb pontyos pálya.


Egy aprócska orsó megteszi

A kissé rendhagyó bevezetés lényege, hogy elsőként elmormogok magamban egy kis imát, hogy az egyik kedvenc vizem, kedvenc halai ugyanolyan vehemenciával, és ugyanolyan számosságban jelen vannak, mint a hatalmas áradás előtt. Mintha mi sem történt volna!


Az újpesti öböl a számtalan hajójával kiváló sügértanya

Ezzel némiképp elsütöm a poént az elején, de nézzük meg, miért szeretik a sügérek annyira ezt az öblöt. Mire is van nekik szükségük? Sok kajára! Nos, az újpesti öböl a környék egyik legfontosabb ívóhelye. Vastagon gomolyog benne az idei ivadék. Nagyon sok küsz ifjonc, s persze más keszegfajok leszármazottja is. Táplálék tehát van bőven.


Az arzenál a mini jighorgászathoz

A sügérek egyébként is imádják a kikötőket, a csónakokat és a hajókat. A parkoló vízi alkalmatosságok alatti árnyék a kedvenc tartózkodási helyeik közé tartozik.


Az első hal

Nyáridőben leginkább a hajnali és a kora reggeli órákban lehet kiszámíthatóan elkapni a táplálkozási periódusukat. A nappalok érdekesek, mert időnként látványosan megjelennek csapataik, és a felszínen is követhetők a falánk hadsereg rablásai, máskor pedig el tudnak tűnni a passzivitásukba, s csak némi kutakodás árán jöhetünk rá, hogy hol is tartózkodnak.


Az 1,4 collos Triple Tail Grub kiváló sügércsali

Jellemző falánkságukra, hogy nullázni, vagy hal nélkül maradni szinte nem lehet. Néhány darab - gondolom a legéhesebb, legkíváncsibb egyedek közül -, még a legpasszívabb időszakban is lépre csalható. Ha meg elemükben vannak, szó szerint egyiket fogjuk a másik után, és tetemes darabszámok alakulnak ki a végére.


Jönnek sorban

Ahol ilyen nagy tömegben vannak jelen, törvényszerű a nagy mennyiségű apró sügér jelenléte. A kisméretű csalikat ezek a tapasztalatlan, mindenre azonnal odaérő ifjoncok verik le első sorban. Ha kiszórakoztuk magunkat ezekkel, akkor lehet szelektálni a nagyobbak a közül.


Ez az apróság a bot feliratát vizsgálja

Egyrészt nem árt a mélyebb részeket erőltetni a nagyobb egyedek megfogása érdekében. A partszéli régióban találhatók az egynyaras aprócska ivadékok ezek környezetében vannak a kis sügérek. A mélyebb részeken a nagyobb zsákmány reményében portyázó termetesebb sügéreket is megtalálhatjuk.


Ez már egy nagyobbacska példány. A magyar rekordtól azért még elmarad

A szelekció másik eszköze a csali mérete. Bár a falánksága miatt a viszonylag nagy csalinak is nekimegy a sügér, mégis elmondható, hogy a nagyobb plasztikokkal, vagy kisebb wobblerekkel elkaphatók a darabosabb egyedek is.


Az egyik legjobb szín

Ha kifejezetten ezekre horgászunk érdemes az igazi hajnalban felkelni, és kijutni a vízre. A nagy sügér igen pontos és kegyetlen ragadozó, megteheti, hogy csak akkor egyen, amikor a viszonyok a legkedvezőbbek számára.


Nagyon mohón képesek enni

Mi most ezúttal nem keltünk túlzottan korán, mert nem néhány nagy halra, hanem sok kapásra folyamatos akcióra, és a derékhadra koncentráltunk.


Salmo Hornet 3S CB

Felszerelésünk leglényegesebb eleme a ET. Excalibur Bass 180-as pálcája volt. Ez a névleg 3-10 grammos pálca tűspicces, így akár a 3 gramm alatti csalikat is jól dobhatjuk vele. A bot karaktere olyan, hogy a középső harmada már igen jól felkeményedik, így ha egy nagyobbacska balin, vagy csuka akaszkodik a horgunkra - ami igencsak életszerű -, akkor sincs gond, simán kifáraszthatjuk vele.


Szintén egy nagyobbacska egy stég mólóról

A sügérezésnél, legyünk őszinték, az orsó szerepe marginális. Legyen könnyű, a felkapókarja és a zsinórvezetése megbízható. Még a közepes sügéreket sem kell igazán fárasztani, ha 1-2 nagyobb beugrik, azzal meg elboldogulunk valahogy. Kifejezetten egy olcsó, könnyű orsót választottunk. A kis bolognaira tervezett szerkezet jól tette a dolgát, semmi gond nem volt vele.


Az ilyen hajók között mindig ott áll pár darab

Ezen a horgászaton jobbára jigeltünk 2-4 grammos ólommal ellátott jigfejeket és a ET Wizard apró twistereit használtuk. Az egyik legjobb sügér egy 3 centis Salmo Hornetre érkezett, amit mi egy új színben, a CB-ben próbáltunk ki. Ez egyébként kifejezetten hajnalban, vagy késő este használatos élénk színvariáció.


Visszaengedés

A horgászat során megfogott tucatnyi sügér visszanyerte szabadságát. Miénk a szórakozás, az élet az övék. Mindenki jól jár hosszútávon is!

Forrás: EnergoTeam