Feeder szerelékek II. - Pontyozó szerelékek
Megjelent: 2012. május 04. | Forrás: Talabér Gergely

Elérkeztünk cikksorozatunk második részéhez, melyben a hazánkban oly népszerű, pontyozó feeder szerelékeket nézzük meg alaposabban. Az első részben igyekeztem inkább általános megoldásokat mutatni. A most következő szerelékek kifejezetten a pontyok megfogását célozzák, segítségükkel ott és úgy tudjuk felkínálni csalijainkat, ahol és ahogy kapásra bírhatjuk a bajszosokat. Ezeknél a feeder szerelékeknél alapvető követelmény a jól dobhatóság, a könnyen felszippantható csali felkínálása, a nehéz észrevehetőség és természetesen a strapabírás.


A gyönyörű táj hozzájárul a horgászat nyújtotta élményhez


Célhalaink, a pontyok, kifejezetten híresek óvatosságukról, gyanakvásukról. Általában a mélyebb, parttól távolabb akadhatunk a nyomukra. Különösen igaz ez a kapitális egyedek esetében. Ilyen távolságokban már az etetés sem könnyen megoldható feladat. A csúzlis alapozás és ráetetés sem elég pontos ahhoz, hogy hatékonyan alkalmazható legyen a 80 méter feletti távolságok esetében. Hacsak nem adjuk a fejünket középkori ostromok alkalmával használt katapultok modern változatainak megépítésére, az egyetlen reményünk a kosárral bejuttatott etetőanyagban van. Az alábbi szerelékek egyaránt alkalmasak nagyobb mennyiségű haleledel bejuttatására. Hogy hogyan? Mindjárt kiderül!

Távdobó szerelék

Ez hazánk nagybetűs Pontyfogó szereléke. A lelke egy olyan hagyományos drótkosár, melynek hosszában gubancgátló cső fut végig. Miért is fontos ez? A válasz egyszerű, a gubancgátló cső repülés közben stabilizálja a szereléket, nyílként működik hosszabb dobásoknál. Ez nagyon fontos szempont! Uszonyos barátaink szeretik a nyugalmat és óvatosak. A nagyobb példányok pedig nagyon szeretik a nyugalmat és a rendkívül óvatosak. Többek között ezért is élhettek meg ilyen magas kort és érhettek el szép súlyt.


Elvi rajz a szerelékről (nagyításért kattints a képre!).


Ezeket az egyedeket szinte lehetetlen partközelben megfogni, ha van elég nagy területük, biztosak lehetünk benne, hogy a tó mélyebb, belő részein fognak tartózkodni. Ha szeretnénk őket kapásra bírni, bizony utánuk kell mennünk. Ehhez nyújt segítséget ez az egyszerű, de nagyszerű szerelék. Lényege, hogy a módosított gubancgátlócsöves kosarat felfűzzük a főzsinórra, majd egy gumigyöngy közbeiktatásával megütköztetjük egy forgóval. Ennek másik fülébe kerül a rövid horogelőke, melynek hossza maximum 10 centiméter. Mit is jelent, hogy módosított a gubancgátló cső? Pusztán annyit, hogy a csövön a kosarat 3-4 centiméterrel feljebb toljuk, így a rövid horogelőke semmiképp sem tud feltekeredni a kosár fölé.


Különböző méretű és súlyú kosarakat használhatunk


Tapasztalataim szerint nehéz kosárra nincs ilyenkor szükségünk. Ha horgászbotunk maximális dobósúlya 120 gramm körül van (ide tartoznak a heavy feederek, melyeket az ilyen dobásoknál használunk), akkor kosarunk legyen ennek mintegy harmada, 30-40 gramm körül. Ebbe tömjük majd a körülbelül ugyanilyen súlyú etetőanyagot, így kapjuk meg a szerelék teljes súlyát, ami körülbelül 80 gramm körül lesz. Miért nem 120 gram? Mert a legtöbb feeder bot a maximális dobósúlya kétharmadánál dolgozik a legoptimálisabban. Ha tehát van egy 150 gramm dobósúlyú horgászbotunk, akkor igyekezzünk 100 gramm körül tartani a szerelék teljes súlyát a maximális dobástáv elérése érdekében.


Szerelék bevetés előtt


Van azonban még egy dolog, amire oda kell figyelni, ez pedig maga a kosár és annak megtöltése. Az ilyen kosarakkal be lehet juttatni óriási és egészen csekély mennyiségű etetőanyagot is. Egy 30 grammos kosár nagy gombóc etetőanyaggal könynen elérheti a 100 grammot, míg egy 40 grammos szűkebben megtömve csupán 80 gramm lesz. Azért nem mindegy, melyiket választjuk, mert a nehezebb kosár kevesebb etetőanyaggal messzebbre dobható, mint a kisebb kosár több etetővel. Ennek oka pusztán a légellenállás. Vegyük ezt figyelembe horgászataink alkalmával!


Szép nyurga vette fel az így felkínált csalit


Method szerelék

Ez a név meglehetősen furcsán került be a magyar horgászat szakszótárába. Eredeti hazájában, a ködös Angliában ugyanis method kosárnak hívnak minden olyan etetőkosarat, amellyel etetőanyagot lehet bejuttatni. Minden változik, miért is lennének ez alól kivételek a szavak. Napjainkra a horgász gondolkodásban meghonosodott method kosár olyan eszközt rejt, melynek lényege a tányér alakú ólomra nyomott etetőanyag és esetenként az abba rejtett csali. Nézzük, hogyan hozhat ez áttörést horgászatunkban!


Elvi rajz a szerelékről (nagyításért kattints a képre!)


A method kosár lényege, hogy mindig egy bizonyos pozícióban érkezik a fenékre, ezért alkalmunk nyílik rá, hogy a csalit pontosan az etetőanyag közepén kínáljuk fel, bele nyomkodva az etetőanyagba. Ezt semmilyen más kosárral nem tehetjük meg, hiszen általában középre esik a súlypontjuk. Miért is fontos, hogy ily módon kínáljuk fel a csalit? Az épp arra vetődő potyka elég ha csak beletúr a etetőanyagba egy aprót szippant, máris szájában a horog! Eddig rafináltan elrejtette az etetőnk és a felhő, melyet a szemcsék oldódása okozott.


A method kosarak széles
súlytartományban állnak a rendelkezésünkre


Más felkínálási módok esetében a csali a kosárhoz közel fekszik, látszik a horogelőke, sőt maga a horog is. A method kosarak esetében azonban nem, és nekünk most ez a fontos. A legtöbb esetben persze a hagyományos felkínálás is jól működik, főleg, ha lebegtetve szeretnénk prezentálni csalinkat. Ha azonban a cél az óvatos bajszosok horogra kerítése, a method feeder nagyszerű megoldás. Egyúttal a gubancokról is lemondhatunk, hiszen ha a csalit jól belenyomjuk az etetőanyagba, az a bedobás után a fenékre érkezésen keresztül egészen az etetőanyag oldódásáig ott is marad. Ily módon lehetetlen, hogy a horogelőke bármire is feltekeredjen.


Végtelenül egyszerű szerelék


Van-e hátránya a method szereléknek? Természetesen akad, ha nem is hátránya, de korlátja igen. Ez pedig a dobótávolság. A method szerelék a rövid gubancgátló cső és az asszimetrikus súlyozás miatt nem rendelkezik olyan jó repülési tulajdonságokkal, mit a távdobó szerelék esetében. Még sincs miért szégyenkezni, a meghorgászható távolság így is bőven 50 méter körül van, hosszabb feeder botokkal akár a 70-80 méter is elérhető. Így tehát, ha csak nincs szükségünk az elérhető maximális távolságban horgászni, a method feeder kosarak használata számtalan előnnyel jár a számunkra.


Csodás halakat segíthetünk a partra a módszer segítségével


A fenti két szerelék a legszélesebb körben alkalmazható megoldások. A feederes pontyhorgászat majd minden problémájára kínálnak megoldást, szinte bármilyen körülmények között jól alkalmazhatóak. Van ugyan egy-két olyan szituáció is, amelyekben egészen különleges szerelésekre van szükség, ezeket majd a következő cikkben tekintjük át! Addig is kívánom minden horgásztársamnak, hogy "Görbüljön a bot!", főleg a spicce!

ET COMPETITION LEADER 50M,DRENNAN SPECIMEN HOROG,MARUTO FORGÓ BARREL,GUMIGYÖNGY ET,BORDÁS ETETŐKOSÁR-TÁVDOBÓ, SZINTEREZETT,ZSINÓR CARP EXPERT FEEDER SINKING 500M FÉMDOBOZOS,ZSINÓR CARP EXPERT FEEDER SINKING 150M,5 BLACK SPIDER PELLET KARIKA DUPLA,EXCALIBUR HOROG CARP CLASSIC NS,LAPOS FÉDER KOSÁR,ZSINÓR ET POWER FEEDER 150M,

30591-018,41515-010,82103-010,79018-305,51009-035,30098-520,30098-030,79010-005,47020-006,56201-030,33510-022,
   
 

EXCALIBUR CARP CLASSIC NS HOROG
590 Ft
Részletek
GUMIGYÖNGY ET
250 Ft
Részletek
ZSINÓR ET POWER FEEDER 150M
670 Ft-tól
Részletek