A színek jelentősége a pergető horgászatban
Megjelent: 2019. április 01. | Forrás: Lukácsi Béla

A halak megfogásához számos trükköt próbálunk alkalmazni. Ez megtesülhet a műcsalik anyagában, formájában, akár ízesítésében, de nézhetjük a színeket is. A felsorolt tényezők mind befolyásolhatják az eredményességünket. A színek tekintetében vannak általános érvényességű dolgok. Számomra az utóbbi időszakban új terek nyíltak meg a színek tekintetében, elkezdtem negatívban vizsgálni a színeket, és meglepő megállapításra jutottam ezzel kapcsolatban.

Vizsgáljuk meg a színek jelentőségét a pergető horgászatban. Az, hogy valóban van jelentősége a színeknek, azt senki sem vitatja. Ha halfaj specifikusan vizsgáljuk a színeket, már más képet kaphatunk, ugyanis a ragadozó halaknak nem egyformán fejlett a látásuk. Például a harcsa, nem lát színeket, inkább csak árnyalatokat, a sűllő ellenben már jól látja a színeket az UW tartalomban is. Ez bonyolító tényező, de alap igazság, hogy az esetek nagy részében számítanak a színek.

Vannak általánosan elfogadott fogós színek, amelyek nem hiányozhatnak egy pergető horgász csalis dobozából sem. Ilyenek az élénk zöld, sárgás és fehér színek, ezek a hazai vizekben valóban kiválóan működnek. A felsorolt színek főleg a plasztik csalis horgászatnál jelennek meg kiemelkedően, főleg a mélyebb vizekben eredményesek. Manapság egyre népszerűbb a pergetés, ezzel együtt pedig megérkeztek az új favorit színek mint a barnás vagy motorolaj szín. Újabban pedig a lila és rózsaszín árnyalatú csalik tarolnak. Persze az utóbbiak erősen természetellenesnek tűnhetnek, azonban ne feledjük, nem tudjuk pontosan mit látnak a ragadozók a vízben.

Egyre több esetben bizonyosodik be egy színről, hogy rendkívül fogós, ráadásul ezek a színek pont az extra színekből kerülnek ki. Lehet nincs semmi összefüggés a fent írtakban, de a választásban szerintem segít, ha negatívban nézzük meg a színeket, vagyis egy egyszerű trükkel, megnézzük milyen színek fogósak negatívban. A negatív tartomány egyszerűen előhívható, akik régebben fotóznak, és még benne voltak a filmes korszakban, azok biztosan tudják mit jelent a negatív, egyébként a negatív, ha fekete fehérben nézzük, a fehérből fekete lesz vagy fordítva, színesben ugyanígy eltolódik a színskála, persze ez már bonyolultabb, de a mai digitális világban nem nehéz megnézni valamely képnek a negatívját.

Itt jön a meglepetés, ugyanis, ha a régi fogós színeket nézzük negatívban, akkor pontosan azokat a színeket kapjuk meg, amelyek manapság kezdenek elterjedni, fogósságuk miatt. Ez több mint véletlen. Például egy kagyló fehér szín negatívban szürkés olajos színben pompázik, amelyről már sokan tudják, hogy bizonyos esetekben nagyon fogósak, a zöld árnyalatai szintén negatívban pedig a lilától a pinkig terjednek.

Természetesen ezekből a feltevésekből csak akkor lesznek tények, ha be is bizonyosodnak. Azonban ha megnézzük a boltok polcait, egyre több gyártónál jelenik meg a pink szín, amely elsősorban a zavaros vizekben verhetetlen, de a tisztább vizekben is rendre van olyan szituáció, amikor megelőzi fogósságban a zöldes színeket. Ezt érdemes szem előtt tartani. Én is egyre többet használom ezeket az új színeket, amelyek nekem is sok halat adtak az elmúlt időszakban.

Számomra is meglepő módon a harcsa kifejezetten jól fogható a pink színnel, pedig cikkem elején említettem, hogy nem látja jól a színeket.

Az is lehet, hogy a pink tartománya kivétel lenne? Erre sajnos nem tudjuk a pontos választ.

Lukácsi Béla

L&K FLOATING LONG FLY
1 690 Ft
Részletek
L&K FLOATING SHAD
990 Ft
Részletek