A Békésszentandrási duzzasztó ragadozói
Megjelent: 2022. augusztus 03. | Forrás: Őze Dániel

Régóta tervben volt a Körös és annak mentén található vízterületek ragadozóállományának feltérképezése és becserkészése, melynek első állomása számomra, az igazán sok és pozitív visszajelzéssel bíró Békésszentandráson található duzzasztó volt. Ezen rapid, pár órás pünkösdi horgászat kapcsán remélem, másnak is meghozom a kedvét a Körösök felfedezéséhez.

Maga a helyszín nem csupán egy vízügyi létesítmény, hanem turisztikai látványosság is, ezt saját magam is tapasztalhattam, mivel váratlanul sok látogatója volt a helynek ottlétemkor is, akár csak pár kép elkészítéséig.

De persze a látványosság mellett, horgász szemmel nézve teljesen extra a helyszín. A duzzasztóműtől lejjebb érve, szemből, jobbról-balról, egyszóval mindenhonnan kb. áramló és extra oxigéndús víz fogadja az ideérkezőket, mely köztudott, hogy a balinok kedvelt területe.

A békésszentandrási duzzasztó és hajózsilip, más néven békésszentandrási vízlépcső, régebbi nevén Horthy István zsilipmű a Hármas-Körösön, Békésszentandrás és Mezőtúr határában, Békés- és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán lévő építmény, ami 1936 és 1942 között jött létre.

A duzzasztómű mellé épített vízerőmű átadása 2013. szeptember 12-én volt, a 2 MW teljesítményű kisvízerőmű körülbelül 3000 háztartás energiaigényét képes biztosítani.

A hely varázsát, a duzzasztóműtől pár száz méterre található extra befolyó is bővíti, melynek forrása a Kákafoki holtág.

A „torkolat” és annak sodorvonala volt számomra a legkecsegtetőbb balinos pálya.

Erre a horgászatra teljesen minimális felszerelést hoztam, a legegyszerűbbre fogva a dolgokat, mivel inkább a megismerés volt a cél. Botnak egy Light 10-30 grammos 2,4 méteres Spin Blade-et vittem magammal, mely bármekkora balinnal fel tudja venni a versenyt és a bónusz beeső halakkal szemben is helytáll.

Orsó egy megszokott és régóta bizonyító Ryobi Zauber 3000-es méretben, egy 8-as fonottal párosítva. Ettől erősebb felszerelés nem szükséges a pályára.

Nem megszokott nálam, de csupán egy doboz csalit vittem magammal, melyben a bevált és már bizonyított balinos repertoár kapott helyt, mellyel többféle szituációra is lehet reagálni. Wobblerek, pár pilker és egy maroknyi plasztik csali.

A 7 cm-es Salmo Thrill RBL színben nem maradhatott el a wobblerek közül, ez nyáron minden vízterületen favorit és a távolabbi haltartó helyeket is könnyedén meg lehet vele horgászni. A fenti felszereléssel például a túlparti rablásokat is meg tudtam dobni a befolyó alatt.

Az elmúlt időszak azt bizonyította, hogy a wobblerek mellett, néha 1-1 kis plasztik is kiemelkedő eredményt tud produkálni nyáron, főleg erősen meghorgászott helyeken, mint pl. a mostani, így pár kis Mann’s és L&K Floating Shad is került a dobozomba.

A maximálisan oxigéndús víznek köszönhetően rendkívül jó erőben volt a horogvégre csalt balinok mindegyike, extra vehemens kapásokkal tarkítva ezt a pár órát.

Természetesen minden hal visszanyerte a szabadságát, a lehető leggyorsabban.

A szakaszon rendkívül sok lehetőséget láttam, így a közeljövőben biztosan visszalátogatok még, akár egy éjjeli pergetésre, megcélozva a Körösök süllőit is. 

Forrás: Őze Dániel

L&K FLOATING SHAD
990 Ft
Részletek
MANNS SHAD
950 Ft
Részletek